BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Chronicles of Trollia IV: A New Hope

Gerbiami teleklausytojai ir radijo žiūrovai, mes vėl pas mus.
 
Padrika mano pastarųjų savaičių santrauka.
 
Vienas iš keistesnių dalykų, bent jau man yra tai, kad čia yra neįprasta sveikinantis paduoti ranką. Tiek tarp norvegų, tiek tarp absoliučios daugumos užsieniečių. Iš pradžių galvojau, kad viskas dėl to, kad niekas nieko nepažįsta. Bet kai po kokio mėnesio ištiesiau savo leteną besisveikindamas, tai bičiuko žvilgsnis buvo maždaug „wow, a hand shake, I've heard so much about it”. Tai taip ir apsiriboju „hey” nuo tada.
 
Buvo Haloweeno tūsas. Kol visi svarstė, kokį čia kostiumą susiveikus, amerikietis papasakojo, kad pas juos vienais metais du bičiukai apsirengė kaip „giant penis and giant vagina, and they were holdings hands all the evening”. Va ką reiškia šalis su tradicijom.
 
Buvau apsikirpt. Sumokėjau 70 litų. Kirpimas mašinėle. Nes jei kas sudėtingiau, praktika rodo, jog mažai šansų, kad anglišką paaiškinimą supras teisingai. Pigiau Bergene nerasi. Piguvą tiekia pakistaniečių kirpyklų tinklas,, pasižymintis tokiais faktoriais: vienu kirpėju, vienu kirpėjo draugu, dviem kėdėm, greitu ir nekokybišku aptarnavimu. Kirpimo mašinėlė yra mano daiktų, kuriuos reikia nusipirkti Lietuvoje sąraše. Normali kirpykla, beje, kainuoja bent dvigubai brangiau.
 
Su lietuvėm dalyvavom International Food Competition. Darėm tinginį. Gavosi gaidys (nes per daug norvegiškų gaidelių buvo). Kai visiems sakėm, kad turėjo būt geriau, galvojo, kad iš kuklumo, ir gyrė. Taip jiems ir reikia. Laimėjo prancūzės, per 4 valandas pagaminusios penkis patiekalus. Visi buvo neskanūs. Bet darbas žmogų puošia. Antrą vietą gavo italai, gaminę kažkokią labai įmantrią įdarytą žuvį. Treti liko ispanai. Atvarė į virtuvę aštuoniese. Vienas gamino, kiti gėrė alų. Po to pjaustė bulves. Labiausiai žvengėm iš kažkokio kanadiečio, kuris su maisto gaminimu turi panašiai bendrų sąlyčio taškų, kiek aš su plaukimu. Lupo obuolius. Šešis. Pusantros valandos. Judesiais, panašiais į pieštuko drožimą peiliu arba kuolo tašymą, kad padaryt smailų galą į žemę įsmeigt. Whatever makes you happy, kaip sakoma.
 
Baigėsi paskaitos ir assignmentai. Cituojant ispaną, „kaip gerai, kad dabar bus galima tik mokytis”. Sad but true. Nes naktiniai rašymai truputį užkniso. Liko tik egzai. Pasiilgau to jausmo, kai nereikia galvot „o gal vis tik passinsiu…” :)
 
Pirmo mokslų semestro pabaigos proga, šiek tiek apie tai, ko gi čia mane bandė išmokyt.
 
International Trade and Macroeconomics –nėra per daug ką pasakot. Iš principo viskas kaip pas Morteną ir Slavą. Nieko per daug naujo. Bent jau iki paskutinių poros savaičių, kai pradėjom lįst gilyn į SAS/DAD. Atsirado visokie politikų įsikišimai, rinkimų įtaka, ir pan.  Bjauriausia dalis. Bet ir ėmiau šitą dalyką, kad pakartot, kas ir kaip. Du dėstytojai, vienas Trade, kitas Macro daliai. Šitam kurse pasitaikė viena iš tų labai labai retų akimirkų mano gyvenime, kai dėstytuvas susimėtė beaiškindamas ir atsakinėdamas į kažkokį klausimą, o aš, maloniai sau leidus, pateikiau teisingą variantą. Who da man, I'm da man :) Nobelio proga nusiunčiau Trade dėstytuvui Krugmano straipsnį apie tarpžvaigždinę prekybą, kur Marius kažkada siuntė visiems. Tegu šviečiasi :) O šiaip kursas kažkuo per daug ypatingu nepasižymėjo.
 
Corporate Finance – čia jau šiek tiek kitaip. Pas mus buvo Financial Economics, o čia Corporate Finance. Nėra jokių articlų, corporate governance, ir panašių teorinių dalykų. Vien spreadsheetai, cashflow, NPV, APV, real options, convertibles, warrants ir pan. Prie Petriuko numylėtų optionų praleidom lygiai pusantros paskaitos. Tiems, kas planuoja dirbt finansuose (assuminant, kad iki tol nedirbo), kursas labai tinka. Tiems, kas nesimokė finansų (magistras vis tik), ir nori pasiimt šitą kursą „tam, kad žinot, kas yra finansai, nes tai naudinga, ir gal ten dirbsiu”, bet įpusėjus kursui taip ir nežino, kas yra S&P500, būna didelių didelių problemų.  Tiems, kurie nori pakartot, ką mokėjo, ir neplanuotai gaut kažką, ko ne visai norėjo, iš bėdos sueina :) Šiek tiek paplepėjom su finansų dėstytuvu.  Pasirodo, jis darė savo PhD SSE Stokholme, tuo pat metu, kaip ir visiems puikiai žinoma Anete Pajuste. Daug girdėjo apie Petriuką. Sako, „he's famous for failing 40% Master students in his course”. Mano atsakymas buvo „he's famous in Riga for passing 25% Bachelor students”. Papasakojau apie finansus. Dėstytuvas juokėsi. Kiniečiai nustojo dejuot, kad assignmentai vargina :) Dėstytuvas mėgdavo paskaitas pradėt „do you know what happened this week?”. Buvo ir Lehman Brothers, ir Merril Lynch, ir pasvarstymai, kas laimės Nobelio premiją su liūdna atomazga (Paul Krugman???? What a waste…), ir kontrolinis „Madonna and Guy Ritchie are getting divorced…”. Linksmas vyrukas, nors reikėjo laiko priprast prie jo.
 
Petroleum and Natural Gas  Economics – tikrai įdomus kursas. Atmetus tą dalį, kur vieni integralai ir išvestinės :) Jau vien dėl to, kad labai mažai kur kažką panašaus galima rast. Ir dėstytuvas buvo vienintelis, kuris nemigdė per paskaitas: „today we will talk about Nauru. Do you know what is Nauru? An island? Not really. Nauru is a pile of shit. There was a rock, on which sea birds liked to stay. And they shit a lot. And during years they made a lot of shit, it went old, and that's how an island developed” (http://en.wikipedia.org/wiki/Nauru). Kažkiek bendro su finansais (futures, capm, options, game theory), bet ir specifiniai dalykai, tokie kaip peak oil (kada naftos gavyba pasieks aukščiausią tašką, ir ims mažėti. Linksma stebėt visas prognozes – nei viena nepanaši į tai, kas vyksta), OPEC išsidirbinėjimai, mokesčiai (Norvegijoj naftos bendrovės moka 28% corporate tax ir 50% special petroleum tax), ką valstybės veikia su naftos pinigais ir pan. O kur dar pasakojimai apie tai, kaip Aliaska naftos pinigus investavo į žemės ūkio vystymą (užsivežė karvių, ir pan., mokėjo subsidijas žemdirbiams, kol suvokė, kad pigiau yra tiesiog atsivežt pieną iš kitų valstijų) arba kaip 7-am dešimtmety danų ir norvegų ministrai nugirdė anglų ministrą, kad šis, dar nelabai suprasdamas naftos reikšmės, atsisakytų teisės į pietinius Šiaurės jūros naftos telkinius (jeigu jis to nebūtų padaręs, britai dabar dėl savo kontinentinio šelfo galėtų perimt beveik visą norvegų naftą). Cituojant dėstytoją, „they bought a bottle of whiskey. A really good and expensive one. But it was a good investment”. Kad ir kaip ten bebūtų, šitas egzas bus sunkiausias man. Priklausys, kiek integralų bus :)
 
Entrepreneurship with Focus on Market Evaluation – man asmeniškai buvo įdomiausias kursas. Ne paskaitos, nes dėstytojas toli gražu neypatingas, bet du dalykai: guest lectures ir case studies, kuriuos darėm. Per guest lectures buvo žmonės iš venture capital įmonės, vienas geriausių patent attorneys (neįsivaizduoju, kaip tai lietuviškai turi skambėt) Europoje (how many lawsuits have you lost? Are you kidding?? None.), žmonės iš verslo inkubatorių, ir, žinoma, pradedantieji verslininkai su savo „superinėm” idėjom. Per casus gaudavom 3-5 puslapių Harvardo tipo (be jokių klausimų – t.y., yra kažkokia istorija, o ką su ja reikia daryt, tai jau kaip tavo ir teamo iškreipta vaizduotė neša) egzistuojančių kompanijų verslo idėjų aprašymų versijas. Dažniausiai norvegai. Superinės idėjos – puodelio šildytuvas, veikiantis per USB jungtį, dvigalvis dantų šepetėlis šunims, griozdiškas stacionarus (kaip gėrimų automatas) greitasis prietaisų su baterijom pakrovėjas (mobiliaką pakrauna per 15 min) ir kompanija, kuri mėtėsi tarp dviejų produktų – energetinio gėrimo ir cholesterolį mažinančio preparato. Nors ir užknisdavo kartais, nes duomenys labai padriki būdavo, bet tas faktas, kad būdavai priverstas galvot ir analizuot beveik be apribojimų (išskyrus visokių teorijų, kaip SWOT, 4 Ps, ir panašių brudų pritaikymą) buvo visai fainas pokytis po pastarųjų pusantrų metų :) Kai per paskutinį casą mūsų teamas pateikė identiškas rekomendacijas, kokias po to pasakė dėstytojas „kaip turėtų būti, ir ką siūlė studentai prieš porą metų”, tai pasijautėm labai krūti. Iš kitos pusės, pradėjau mąstyt, kad gal mums tiesiog jau pakankamai praplovė smegenis, kad mąstytumėm pagal tam tikrą šabloną :) You never know.
 
Lyg ir tiek šiam kartui. Prasidės žiurkinimas egzaminams. Per egzus iš tikro planuoju visai pavaryt, bet, kiek pamenu, ir ssene failint žadėdavau ne taip dažnai :) Matysim. Pirmas gruodžio 3 dieną, paskutinis gruodžio 18 d. Į Lietuvą grįžtu gruodžio 19 d., atgal išskrendu sausio 11 d. Pasitikit su duona ir druska :)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą